Na jaře 2015 vyvrcholily aktivity Divadla Drak v rámci EPKE rozsáhlým mnohavrstevným projektem inspirovaným dílem Labyrint světa a ráj srdce J. A. Komenského. Součástí projektu byla netradiční inscenace odehrávající se v celé budově divadla a přilehlého Labyrintu, blog hledající souvislost Komenského díla s městem Hradec Králové, představení dětských herců sledující stejná témata jejich optikou a mezinárodní workshop a výstava reflektující průběh projektu. V současné době se připravuje katalog a interaktivní videozáznam inscenace.

Inscenace Labyrint světa a ráj srdce
21. 3. – 17. 4. 2015

Divadelní zázrak, sukces měsíce, kulturní událost roku – to jsou označení, která se objevila v ohlasech na výjimečnou inscenaci Labyrint světa a ráj srdce, kterou mohli diváci navštívit pouze po dobu pěti týdnů od 21. 3. do 17. 4. 2015. Návštěvnost byla více než stoprocentní, za necelý měsíc vidělo inscenaci přes 2000 návštěvníků – žáků ZŠ, studentů SŠ i dospělých diváků.

Pro potřeby této inscenace se zcela proměnila celá budova Divadla Drak a přilehlého Labyrintu, části představení se zde odehrávaly na mnoha místech zároveň. Diváci se v tomto imaginativním světě mohli svobodně pohybovat stejně jako poutník v Komenského díle a postupně si skládat jednotlivé střípky příběhu. Každý z návštěvníků tak zažil trochu jiné představení.

Inscenace byla určena především dospívajícím dětem, které jsou ve věku, kdy vydávání se na pouť světem, hledání uplatnění a místa ve společnosti, stojí poprvé před nimi jako velká otázka a důležité životní rozhodnutí, které může ovlivnit jejich další vývoj a směřování.

Moderními metodami jim bylo umožněno na vlastní kůži poznávat a zažívat rozličné stavy a řády světa, hrad Fortuny i Ráj srdce. Každý si mohl zvolit vlastní jedinečnou cestu Labyrintem se všemi jeho lákadly, pastmi, slepými uličkami i tajnými poklady. Mladým divákům nabídla inscenace nepřikrášlený pohled na dnešní svět dospělých, pokusila se varovat je před jeho nástrahami, pomoci jim dívat se a vidět, rozpoznávat falešná znamení a nepřehlížet ta pravá.

Divadlo Drak zvolilo pro tento projekt speciální inscenační metodu, která měla divákům zpřístupnit klasické dílo prostřednictvím interaktivního zážitku a nových médií. Spojuje divadlo, výtvarnou instalaci, výstavu a společenskou hru. Je založena na principu tvz. imerzního divadla, které na rozdíl od běžné inscenační praxe předpokládá, že je divák zcela obklopen divadelní akcí. Celý prostor kolem něj může být jevištěm i hledištěm zároveň. Co v tomto prostoru divák zažije či uvidí, závisí do značné míry na jeho vlastním rozhodnutí.

Více o inscenaci zde