5. 2013 – 30. 4. 2015

V letech 2013 – 2015 se Divadlo Drak účastnilo projektu EUROPEAN PUPPETRY KNOWLEDGE EXCHANGE (EPKE) EPKE podpořeného z fondu EU Kultura.

Účastníci projektu:
– LGL, Lutkovno gledališče Ljubljana, Sl
– NUKU, Eesti Riiklik Nukuteater (Estonian State Puppet Theatre), EE
– Divadlo Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla, o. p. s., CZ

Projekt EPKE byl založen na sdílení zkušeností v oblasti výroby loutek. Jeho cílem bylo zmírnění nízké efektivity rozvoje loutkářské profese, způsobené mimo jiné nedostatkem mezigeneračního a mezikulturního přenosu informací.

Účastníci projektu jsou ve svých zemích uznávanými autoritami v oblasti loutkového divadla a výroby loutek. Jejich spolupráce zahrnovala mimo jiné pořádání rezidencí, workshopů, tvorbu nových inscenací a jejich prezentaci v partnerských zemích. V rámci projektu byla vybudována síť kontaktů a společných zájmů, která umožňuje a stimuluje sdílení, spolupráci a odbornou reflexi i po skončení projektu.

Zaměstnanci dílen Divadla Drak Tereza Dvořáčková, Jiří Bareš a Štěpán Uherka se v rámci projektu zúčastnili dvou rezidenčních pobytů a dvou workshopů ve Slovinsku a Estonsku, soubor Divadla Drak byl pozván na divadelní festivaly do Tallinu a Ljubljany. Představení partnerských divadel LGL a NUKU byla zařazena do programu festivalu Divadlo Evropských regionů 2014.

Akce EPKE v Divadle Drak:

  • Labyrint světa a ráj srdce
  • Workshop – Figurativnost a interaktivní média
  • Workshop – Klasická marioneta na drátu
  • Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů
  • Rezidence

———————————————————————————————————————

Labyrint světa a ráj srdce

Na jaře 2015 vyvrcholily aktivity Divadla Drak v rámci EPKE rozsáhlým mnohavrstevným projektem inspirovaným dílem Labyrint světa a ráj srdce J. A. Komenského. Součástí projektu byla netradiční inscenace odehrávající se v celé budově divadla a přilehlého Labyrintu, blog hledající souvislost Komenského díla s městem Hradec Králové, představení dětských herců sledující stejná témata jejich optikou a mezinárodní workshop a výstava reflektující průběh projektu. V současné době se připravuje katalog a interaktivní videozáznam inscenace.

Inscenace Labyrint světa a ráj srdce
21. 3. – 17. 4. 2015

Divadelní zázrak, sukces měsíce, kulturní událost roku – to jsou označení, která se objevila v ohlasech na výjimečnou inscenaci Labyrint světa a ráj srdce, kterou mohli diváci navštívit pouze po dobu pěti týdnů od 21. 3. do 17. 4. 2015. Návštěvnost byla více než stoprocentní, za necelý měsíc vidělo inscenaci přes 2000 návštěvníků – žáků ZŠ, studentů SŠ i dospělých diváků.

Pro potřeby této inscenace se zcela proměnila celá budova Divadla Drak a přilehlého Labyrintu, části představení se zde odehrávaly na mnoha místech zároveň. Diváci se v tomto imaginativním světě mohli svobodně pohybovat stejně jako poutník v Komenského díle a postupně si skládat jednotlivé střípky příběhu. Každý z návštěvníků tak zažil trochu jiné představení.

Inscenace byla určena především dospívajícím dětem, které jsou ve věku, kdy vydávání se na pouť světem, hledání uplatnění a místa ve společnosti, stojí poprvé před nimi jako velká otázka a důležité životní rozhodnutí, které může ovlivnit jejich další vývoj a směřování.

Moderními metodami jim bylo umožněno na vlastní kůži poznávat a zažívat rozličné stavy a řády světa, hrad Fortuny i Ráj srdce. Každý si mohl zvolit vlastní jedinečnou cestu Labyrintem se všemi jeho lákadly, pastmi, slepými uličkami i tajnými poklady. Mladým divákům nabídla inscenace nepřikrášlený pohled na dnešní svět dospělých, pokusila se varovat je před jeho nástrahami, pomoci jim dívat se a vidět, rozpoznávat falešná znamení a nepřehlížet ta pravá.

Divadlo Drak zvolilo pro tento projekt speciální inscenační metodu, která měla divákům zpřístupnit klasické dílo prostřednictvím interaktivního zážitku a nových médií. Spojuje divadlo, výtvarnou instalaci, výstavu a společenskou hru. Je založena na principu tvz. imerzního divadla, které na rozdíl od běžné inscenační praxe předpokládá, že je divák zcela obklopen divadelní akcí. Celý prostor kolem něj může být jevištěm i hledištěm zároveň. Co v tomto prostoru divák zažije či uvidí, závisí do značné míry na jeho vlastním rozhodnutí.

———————————————————————————————————————–

Labyrint světa očima dětí – Mode: Komenský

Současně s  inscenací Labyrint světa a ráj srdce připravilo Divadlo Drak také inscenaci vytvořenou a hranou dětmi ve věku od devíti do třinácti let s názvem Mode: Komenský. Inscenace nahlíží stejná témata ovšem v podstatě protikladnou optikou. Nechává děti, aby ukázaly, jak se vlastně dívají na svět svých rodičů a učitelů.

Na své verzi Komenského díla pracovala skupina deseti dětí pod vedením lektorky Divadla Drak Anny Hrnečkové od října 2014. Děti jsou autory většiny textů, podílí se na výtvarné koncepci i hudbě. Premiéra byla 22. 3. 2015, tedy den po premiéře ústředního představení projektu.

Hrají: Tadeáš Briestenský, Apolena Litterová, Tomáš Matějus, Natálie Nyčová, Eliška Pechová, Štěpánka Pospíšilová, Šimon Přívratský, Eliška Sejkorová, Jakub Syrovátka, Jakub Zámečník;

Blog
V rámci projektu vznikl blog, který informoval o průběhu zkoušení a proměně Divadla Drak formou časosběrného dokumentu. Zároveň blog postupně přinášel rozličné materiály sledující spojitosti Komenského díla a města Hradec Králové. Zabýval se prostorovou podobností ilustrace Labyrintu a města, přinesl rozhovory se současnými představiteli v díle popsaných společenských stavů apod.

—————————————————————————————————————————

Figurativnost a interaktivní média

Mezinárodní workshop v rámci projektu EU Culture EPKE
2. – 8. 2. 2015

Inscenační metody uplatňované v rámci projektu Labyrint světa a ráj srdce jsou netradiční nejen v českém, ale i evropském kontextu loutkového a figurativního divadla. Divadlo Drak se proto rozhodlo uspořádat mezinárodní workshop s názvem Figurativnost a interaktivní média v současném loutkovém divadle pod vedením MgA. Tomáše Žižky.

Cílem workshopu bylo seznámení s novými médii a možnostmi interakce v oblasti současného loutkového divadla. Nahlédnutí do tématu figurálnosti a figurativnosti se zaměřením na znaky reálného předobrazu a jejich převedení do výsledného scénického tvaru. Podstatou workshopu bylo hledání a nalézání současného audiovizuálního divadelního jazyka a jeho zprostředkování divákům.

Workshop proběhl od 2. do 8. 2. 2015 v dílnách Divadla Drak. Účastnili se ho herci angažovaní v inscenaci Labyrint světa a ráj srdce a dvě zástupkyně divadla LGL, Slovinsko.

————————————————————————————————————————–

Klasická marioneta na drátu

Mezinárodní workshop v rámci projektu EU Culture EPKE
12. – 21. 5. 2014

Náplní workshopu pořádaného v Divadle Drak bylo praktické seznámení se specifickou konstrukcí klasické marionety, která vychází z české řezbářské tradice. Marionety jsou ve světě známy většinou v závěsu na nitích. Technika závěsu na drátu, které se workshop věnoval, umožňuje loutce odlišný plastický pohyb v jevištním prostoru. Tato technologie byla hojně využívána v mnoha slavných inscenacích Divadla Drak.

Pro počáteční nástup českého loutkářství bylo významné, že spadal do období vrcholícího baroka, které svou poetikou mimořádně podpořilo rozvoj divadla. V českých zemích s významnou tradicí barokního sochařství našli tvůrci loutek dostatek výtvarných vzorů a tvorbě marionet se věnovali již od začátku 19. století zejména profesionálové. Byli to často řezbáři, podílející se na výzdobě barokních kostelů a klášterů, kteří v době kdy poklesl zájem o sakrální plastiky, našli v tvorbě loutek nejen náhradní pole pro svou činnost, ale i nesporné umělecké zalíbení. Přispěli tím k vysoké výtvarné úrovni marionet, jež byla pozoruhodná i v rámci tehdejšího evropského loutkářství.

Východní Čechy vedle velmi bohaté loutkářské tradice nabízejí také mnoho unikátních ukázek barokní architektury a sochařství. Vzhledem k vazbě loutkářské tradice na barokní řezbářství je v rámci workshopu naplánován také výlet účastníků do míst v okolí Hradce Králové, kde lze spatřovat počátky inspirace pro umělecko- řemeslné zpracování loutek.

Workshopu se účastnili zástupci obou partnerských divadel a jedna studentka DAMU. Kromě práce v dílnách sledovali stopy východočeské loutkářské tradice na cestách po okolí Hradce Králové.

———————————————————————————————————————

Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů

21.6. – 30. 6. 2014

Hostující inscenace partnerských divadel:
NUKU: Tale of the Tree Elves
LGL: Little Salamander Goes Cross the Road

Mezinárodní festival Divadlo Evropských regionů pořádá každoročně Divadlo Drak spolu s Klicperovým divadlem Hradec Králové. Jedná se o jednu z největších divadelních událostí v České republice. V době festivalu navštíví město Hradec Králové desetitisíce návštěvníků Samozřejmostí je přítomnost zástupců odborné veřejnosti a divadelníků z celé republiky a zahraničí. Divadlo Drak tradičně zařazuje do svého programu progresivní inscenace loutkového a figurativního divadla. Součástí festivalové části v Divadle Drak v roce 2014 byly i inscenace obou partnerských divadel. Obě představení byla zcela vyprodaná.

————————————————————————————————————————–

Rezidence v Divadle Drak

  1. 2. – 8. 3. 2014

Na přelomu února a března 2014 hostilo Divadlo Drak zástupkyně dvou partnerských divadel: Kelli Mark (NUKU, Estonsko) a Zalu Kalan (LGL, Slovinsko). Obě se účastnily přípravy představení Indiánská pohádka a zároveň cestovaly po východočeském kraji.

logo-eu-kultura

With the support of the Culture programme of the European Union

—————————————————————————————————————————